Пређи на главни садржај

Празник усековања главе Светог Јована Крститеља у Великој Хочи

Велика Хоча је старо насеље у општини Ораховац на Косову и Метохији. Налази се двадесет пет километара од Призрена и Ђаковице, на 400 метара надморске висине. Овај регион је вековима познат по узгајивачима винове лозе и винаријама. Велика Хоча је на истоку и северу од хладних ветрова заштићена планининама. Захваљујући томе, затим великом броју сунчаних дана годишње, као и благом поднебљу, локални виногради су одувек били међу најбољима у Србији, а овај крај је надалеко познат и ван граница Србије.

Велика Хоча је једна од најстаријих српских насеобина у Метохији. Помиње се у најстаријим историјским изворима још у XII веку када је српски жупан Стефан Немања Велику Хочу поклонио као метох манастиру Хиландар. Немањини потомци су у више наврата потврђивали хочански метох као Хиландарски метох и проширивали га (реч метох потиче од грчке речи μετοχια – манастирски или црквени посед, - прим.прев.)  Велика Хоча је у средњем веку била духовни и економски центар са 24 цркве и два/три манастира. Од тада, остало је осам активних манастира и пет црквишта (рушевина). Један од најстаријих је црква светог Николе саграђена у XIII веку, а обновљена у XVI, као и црква Светог Јована и Светог Стефана, подигнутих у XIV веку. Брижљиво су очуване и рушевине још пет цркава. Такође у Великој Хочи постоје и три цркве из модерног доба. У винарији манастира Дечани која се налази у Хочи и данас као и некада справља се дечанско вино од винове лозе из винограда који потичу из доба цара Душана. Ту су и архитектонски споменици - кула Лазара Кујунџића и Спасића кућа саграђена 1830. год. што је ретко очувани примерак градске, српске архитектуре из XIX века.

Домаћим виноградарима је у XIV веку посао ишао толико добро да им је цар Душан увео порез, јер су готово сви становници имали своје винске подруме и винарије што је довело да повећања броја произвођача вина. Вековима је Велика Хоча била регионални културни, виноградарски, трговачки и занатски центар.

Као што знамо, у последњих неколико година, од Велике Хоче и Ораховца настао је, на жалост, својеврсни гето познат по отмицама и убиствима Срба које су отпочеле пре агресије НАТО 1999. год. У Великој Хочи је 11. септембра 2009. године откривен споменик посвећен Србима на Косову и Метохији који су убијени и киднаповани у периоду од 1998. до 2000. године.

У манастиру Св. Јована Крститеља у Великој Хочи је 11. септембра 2011. године, поново свечано прослављен празник Усековања Јована Крститеља. Игуман манастира, архимандрит Сава је Свету Литургију служио са протом Миленком Драганићем, игуманом манастира Зочишта протосинђелом Стефаном и јерејем Синишом Јеринићем. Светој Литургији је присуствовало око стотинак мештана Велике Хоче и Ораховца. Слави манастира је присуствовао велики број деце, која су након Причешћа учествовала у организованој литији са ношењем икона.

После литије отац Миленко је служио освећење воде у част овог празника, а игуман Стефан је изнео славски колач, пресекао и преломио га са архимандритом Савом и јерођаконом Кирилом, који је задужен за дечански метох.


Отац Сава је у својој беседи говорио о причи о злим виноградарима, и о мучеништву светог Јована Крститеља. Он је нагласио потребу за остваривањем солидарности и јединства српског народа што је суштина бивствовања у Цркви, и једини начин да се у овим тешким временима издржи и опстане на светој земљи Косову и Метохији.

Јеромонах Игњатије (Шестаков)


Коментари

Популарни постови са овог блога

Пастир Светог апостола Јерме

  Препоручујемо полако читање овог не баш лаког штива, које упркос томе даје велике увиде у човеков духовни живот и борбу са страстима. Пастир Светог Јерме Јерма је пореклом из нижег друштвеног слоја, што показује и његов језик који садржи доста латинизама. Према његовом делу  Пастир , Јерма је прво био роб  Хришћанин , кога је у  Риму  купила једна Хришћанка по имену Роди и тиме га ослободила ропства. Када је постао слободан, бавио се земљорадњом и трговином и стекао велико богатство. Али, занемарио је морално васпитање своје породице, па су му деца у време гоњења  Хришћана  отпала од вере, док су он и његова жена остали чврсти у вери. Последица тога била је пропаст Јерминог богатства; остало му је само једно мало имање, довољно за његове потребе. Он се  покајао  и од малог  Хришћанина  постао велики поборник  Христове  науке. Дело  Пастир , чији је циљ да привуче  грешнике  на  покајање , обилује моралним поукама. Сам писац поделио га је на три дела: Пет виђења, које је писац добрим

Кроз Часни пост: Субота пете седмице поста - Акатистна субота – Похвала Одигитрији Пресвете Богородице

Грешним делима приближила си се вратима пропасти; али Онај Који је сатро врата пакла силом Свога Божанства отвори теби врата покајања, свехвална светитељко, јер је Он Сâм врата живота. Јутрење – пета недеља Поста Тропар светој Марији Египћанки Поуке Светих Отаца: Када би Бог строго испитивао дела која су противна Њему, ми не би смо живели ни један дан. Свети Јован Златоусти Молитва: Подај нам, Боже, да јасно сагледамо оно што нам доноси мир. Нека би у ово подобно време хитали да чинимо дела ради мира и добре воље, свуда око себе и у свету. Амин. Читања из Светог Писма: Јевр. 9: 1-7 Лука 1: 19-49, 56 Богомислена размишљања: Јер у Бога је све могуће. Лк. 1:37 Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007 Акатистна субота – Похвала Одигитрији Пресвете Богородице Поводом последовања Акатиста похвала Одигитрији Пресвете Богородице у суботу Пете седмице Великог поста Реч је о рановизантијској химни, првобитно званој само акатист, коју су каснији

КАКО НАЈБРЖЕ СТЕЋИ ДУХОВНИ МИР?

САМОУКОРЕВАЊЕ   • Вид смирења, који припрема за трпљење невоља пре но што се појаве и помаже њихово мирно подношење када се појаве, Свети Оци су назвали  самоукоревањем. Самоукоревање је окривљавање себе за греховност заједничку свим људима и своју посебно. При томе, корисно је сећати се својих нарушавања Закона Божијег и набрајати их, осим блудних падова и спотицања, за које оци забрањују да их се детаљно присећамо, јер обнављају у човеку греховни осећај и наслађивање њиме. Самоукоревање, када достигне своју пуноту, коначно из срца искорењује злобу, искорењујући лукавство и лицемерје, које не престаје да живи у срцу све док je у њему присутно самооправдање. 1. 318-319 • Бављење самоукоревањем претвара то укоревање у навику. Када онога ко је стекао ту навику задеси нека невоља, истога часа у њему се јавља дејство навике и невоља се доживљава као заслужена. Главни узрок сваког узнемирења – каже преподобни авва Доротеј ако пажљиво испитамо, јесте то што не укоревамо себе. Одатле проистич

ЧУДО СВЕТОГ ПРИЧЕШЋА

ЧУДО СВЕТОГ ПРИЧЕШЋА Предговор Љубав Господа нашег Исуса Христа према људима толико је велика да је Он ради нашег спасења примио смрт, али нам је даровао и могућност да се непрекидно најприсније сједињујемо са Њим. Зато је на Тајној вечери пред Своја крсна страдања Господ установио Тајну Светог Причешћа. Свети јеванђелисти приповедају о томе како је била установљена ова Тајна. Тако јеванђелиста Матеј пише: Приступише ученици Исусу говорећи Му: Где хоћеш да ти уготовимо да једеш Пасху? А он рече: Идите у град томе и томе, и кажите му: Учитељ каже: Време је моје близу, код тебе ћу да учиним Пасху са ученицима својим. И ученици учинише како им заповеди Исус и уготовише Пасху. А кад би увече, седе за трпезу са Дванаесторицом ученика. И кад јеђаху, узе Исус хлеб и благословивши преломи га, и даваше ученицима, и рече: Узмите, једите; ово је тело моје. И узе чашу и заблагодаривши даде им говорећи: Пијте из ње сви; јер ово је крв моја Новога завета која се пролива за многе