Пређи на главни садржај

Житије Светог оца Николаја, архиепископа мирликијског

Свети Никола је рођен у граду Патарау области Ликија у Малој Азијинаприбријежију Средоземног мораодродитеља Теофана и Нонеу времеримског цара ВалеријанаЈош као детеНикола је показивао необичнедушевне даровеКада је одрастао иизучио школежелио је да ступи усвештенички чинте га његов стриц,архиепископпроизведе засвештеника града Мира.
Када Николи помреше родитељикојису били врло богатион поче од свогнаследства помагати сиротињу,делећи милостињу и удавајући сиротедевојкеПо смрти његовог стрица,епископи и свештеници из Ликијскеобластиискупе се да изаберу новогархиепископа и договоре се да изаберунајвреднијег и најтачнијег уизвршавању дужностиПошто су се уверили да је управо Никола такав,изаберу га за архиепископа мирликијског.
Као архиепископ Никола је поучавао народ у верине само у црквивећ и подомовимана улици и на сваком местуМладић је саветоваообилазио болесне,сужње откупљивао и пуштао на слободужалосне је тешиоа грешницима јепоказивао пут и начине да се поправе.
Аликада наста љуто гоњење хришћана под царем ДиоклецијаномНикола једопао тамнице и у њој провео много годинасве док цар Константин не дадесвима слободуте се Никола опет врати на своју архиепископску столицу.
Када је после тога цар Константин сазвао први Васељенски сабор у Никеји,Никола је био члан тог саборакоји је осудио Арија и његову наукуИзревности према чистој вериударио је Арију шамар.
Пошто је царица Јелена у то доба пронашла Христов крст у Јерусалимумногипочеше да обилазе света местаИ Никола је обишао сва света местаНа овомпуту десили су се многи чудновати случајевиПрича се да када се Светитељнавезао на мореон предсказа олујуМорнарипознавајући све морске знаке,исмијавали су Николу што говори о стварима које неразумеговорећи да олујенеће битиАли се ускоро навукоше густи црни облацизадуваше јаки ветровии ужасна бура почне да бесниСви се на лађи уплашишеочекивајући дасвакога часа постану жртве запенушаних таласаНикола паде Богу на молитвуи облаци се разиђошеветар преста и бура се утиша.
Када се из Палестине враћао кући погоди се Никола са неким лађарем да гаодвезе у ЛикијуАликада испловишелађар не хтеде да вози куда је Николахтеовећ кренуше на другу странуНикола их подсјети на погодбу и да му чиненеправдуали они му запретише да ћутиОдједном се подиже јак ветар иокрену лађу у другом правцу и без обзира на настојање лађара да задрже својкурсветар нанесе лађу на једно ликијско пристаништегде се Никола искрца.
Има много прича како је Никола помагао људима у беди и невољиЈедном језавладала велика глад у Ликијиа у Италији је био један трговац који је имаомного житаЊему се Никола обратио у сну понудивши му три златника даодвезе брод пун жита у ЛикијуТрговац тако и учиниСво своје жито је продао,а град Мир спасио од глади.
Никола је био и вешт дипломатаЈедном је избила побуна у ФригијиЦарКонстантин посла тројицу војвода са војском да угуше побунумеђутимвојници су се искрцали у Ликијугде су одмах почели да злостављајустановништво и отимају од народаНикола је позвао војводе у своју кућу изамолио их да обуздају своје војникеОви то и учинишеУправо у то времеједан невини грађанин је био осуђен на смртОсудио га је један управниккојије хтео на тај начин да дође до богатства тог грађанинаНикола је сиромахаспасио од сигурне смрти на губилишту и осудио управника због грамзивости исреброљубљаВојводе су затим наставиле пут у Фигију гдје су угушиле буну.Вративши се цару Контантинувојводе су очекивале награду и похвалуалиједан царев службеник их је осудио као издајнике и бацио у тамницуИзтамнице су се војводе молиле и призивали Николу да их спаси од погубљења.Никола се следећег дана појавио код цара Константина и изнудио опроствојводамаКада су се војводе захвалиле цару што им је поштедио животон имје саопштио да то није он урадионего да је за то заслужан свети човек,Никола.
Никола се појављивао и на местима на којима предходно није могао да будефизички присутанЈедномкада се трговачки брод враћао из Египта у Ликију,ухвати их страшна олујаМорнари почеше да се моле Богу и призивају Николу.Никола се појавиодохватио крму и избавио брод и морнаре од олујеКада сеолуја стишалаНикола је нестаоДочекао их је у луци где је бод пристаоаморнари стадоше да му се захваљујуНикола им на то одговори: "Не захваљујтесе менинего БогуЈа сам грешник и смртник као и ви".
Мало је познато да је Никола помагајући људима у невољи желио да останеанониманте је новац стављао у одевне предмете људитако када би онипронашавши новац бивали изненађениЈедна од легенди говори о томеНаимеу граду Миру живео је један сироти човек који је имао три прелепе ћеркеалиих није могао удатипошто за мираз није новца имаоО њему је некако сазнаоНиколепа је једну ноћ посетио човека и поред ћеркиног му узглавља оставиочарапу пуну златникаКада су се пробудилипородица је била изненађенаагрешни отац је одмах кренуо да удаје своју прву ћеркуНикола је ово поновио иза преостале двеа када је отац ћери сазнао ко је био тај добротворотишао једо Николе да му се дубоко захвалиНикола је као и увек до тада био скроман теблагосиља домаћинаИз ове легенде је касније произашла легенда о СветомКлаусу (Деда Мразу), који би уочи Божића остављао у чарапи на огњиштупоклоне дјеци.
Тако је Никола до дубоке старости управљао црквом и народоми чинио добраделаУмро је 19. децембра 345. годинеЊегово тело је сахрањено у саборнојцркви мир-ликијске митрополије.
Много година је његово тело тамо почивалоСкитиСловени са Дона супосећивали Николин гроб и тамо тражили избављење и доводили болеснеради излечењаОтуда се може објаснити зашто је СвНикола толико омиљенкод Срба.
У једанестом веку Турци су освојили целу Малу Азијупа и град МирМногистановници су се иселили и бјежали од стравичних злостављања.
Године 1096. СвНикола се обрати у сну једномсвештенику из Барија (Италијаи саопшти му дане жели да му мошти почивају у "безбожничкомградуи рече му да оде у град Мир и да му моштипренесе у Барина сигурно тлеОвај тако и учинии прерушен у трговца са три брода пуна житапосети град Мир и пренесе мошти светитеља уБариОво се догодило 8. мајаМошти су однијелиу манастир светог Јована ПретечеНарод је одмахпочео да се скупља и да тражи излечењејер јеНикола и по томе био познатПосле три годинеподигнут је храм СвНиколи у часту коме јеСтрфан Дечанскисрпски краљ (као што је инаведено у његовом живопису), повратио вид икао знак захвалности тај храм опточио сребром.
Спомен на дан смрти Светог Николе слави се 19.децембрапо новомили 6. децембрапо старомкалендаруУ години се Свети Никола прославља и22. маја (09.маја), у знак сећања преноса његових моштију у Бари.
Као што су од паганских богова улогу господара громова Срби предалиСв.Илијитако су улогу господара мора предали СвНиколијер он је многебродаре од невремена спасаваоНа Светога Николусви морепловци су у 4 сатапоподне бацали сидро у знак сјећања на тог светитеља и отпочињали славље.Пловидба се настављала тек следећег данаИ Српско паробродско друштво јеславило Светог Николу.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Пастир Светог апостола Јерме

  Препоручујемо полако читање овог не баш лаког штива, које упркос томе даје велике увиде у човеков духовни живот и борбу са страстима. Пастир Светог Јерме Јерма је пореклом из нижег друштвеног слоја, што показује и његов језик који садржи доста латинизама. Према његовом делу  Пастир , Јерма је прво био роб  Хришћанин , кога је у  Риму  купила једна Хришћанка по имену Роди и тиме га ослободила ропства. Када је постао слободан, бавио се земљорадњом и трговином и стекао велико богатство. Али, занемарио је морално васпитање своје породице, па су му деца у време гоњења  Хришћана  отпала од вере, док су он и његова жена остали чврсти у вери. Последица тога била је пропаст Јерминог богатства; остало му је само једно мало имање, довољно за његове потребе. Он се  покајао  и од малог  Хришћанина  постао велики поборник  Христове  науке. Дело  Пастир , чији је циљ да привуче  грешнике  на  покајање , обилује моралним поукама. Сам писац поделио га је на три дела: Пет виђења, које је писац добрим

Кроз Часни пост: Субота пете седмице поста - Акатистна субота – Похвала Одигитрији Пресвете Богородице

Грешним делима приближила си се вратима пропасти; али Онај Који је сатро врата пакла силом Свога Божанства отвори теби врата покајања, свехвална светитељко, јер је Он Сâм врата живота. Јутрење – пета недеља Поста Тропар светој Марији Египћанки Поуке Светих Отаца: Када би Бог строго испитивао дела која су противна Њему, ми не би смо живели ни један дан. Свети Јован Златоусти Молитва: Подај нам, Боже, да јасно сагледамо оно што нам доноси мир. Нека би у ово подобно време хитали да чинимо дела ради мира и добре воље, свуда око себе и у свету. Амин. Читања из Светог Писма: Јевр. 9: 1-7 Лука 1: 19-49, 56 Богомислена размишљања: Јер у Бога је све могуће. Лк. 1:37 Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007 Акатистна субота – Похвала Одигитрији Пресвете Богородице Поводом последовања Акатиста похвала Одигитрији Пресвете Богородице у суботу Пете седмице Великог поста Реч је о рановизантијској химни, првобитно званој само акатист, коју су каснији

КАКО НАЈБРЖЕ СТЕЋИ ДУХОВНИ МИР?

САМОУКОРЕВАЊЕ   • Вид смирења, који припрема за трпљење невоља пре но што се појаве и помаже њихово мирно подношење када се појаве, Свети Оци су назвали  самоукоревањем. Самоукоревање је окривљавање себе за греховност заједничку свим људима и своју посебно. При томе, корисно је сећати се својих нарушавања Закона Божијег и набрајати их, осим блудних падова и спотицања, за које оци забрањују да их се детаљно присећамо, јер обнављају у човеку греховни осећај и наслађивање њиме. Самоукоревање, када достигне своју пуноту, коначно из срца искорењује злобу, искорењујући лукавство и лицемерје, које не престаје да живи у срцу све док je у њему присутно самооправдање. 1. 318-319 • Бављење самоукоревањем претвара то укоревање у навику. Када онога ко је стекао ту навику задеси нека невоља, истога часа у њему се јавља дејство навике и невоља се доживљава као заслужена. Главни узрок сваког узнемирења – каже преподобни авва Доротеј ако пажљиво испитамо, јесте то што не укоревамо себе. Одатле проистич

ЧУДО СВЕТОГ ПРИЧЕШЋА

ЧУДО СВЕТОГ ПРИЧЕШЋА Предговор Љубав Господа нашег Исуса Христа према људима толико је велика да је Он ради нашег спасења примио смрт, али нам је даровао и могућност да се непрекидно најприсније сједињујемо са Њим. Зато је на Тајној вечери пред Своја крсна страдања Господ установио Тајну Светог Причешћа. Свети јеванђелисти приповедају о томе како је била установљена ова Тајна. Тако јеванђелиста Матеј пише: Приступише ученици Исусу говорећи Му: Где хоћеш да ти уготовимо да једеш Пасху? А он рече: Идите у град томе и томе, и кажите му: Учитељ каже: Време је моје близу, код тебе ћу да учиним Пасху са ученицима својим. И ученици учинише како им заповеди Исус и уготовише Пасху. А кад би увече, седе за трпезу са Дванаесторицом ученика. И кад јеђаху, узе Исус хлеб и благословивши преломи га, и даваше ученицима, и рече: Узмите, једите; ово је тело моје. И узе чашу и заблагодаривши даде им говорећи: Пијте из ње сви; јер ово је крв моја Новога завета која се пролива за многе